Граѓани на Гевгелија вечерва повторно со масовен марш низ улиците на градот ја изразија својата поддршка на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“, ...
сите 7 | | | прочитана: 1527 | веќе видена

Првата година се спасија, но втората зима не ја преживеаја.На депонија завршија над 4 милиони денари или 138 палми по 500 евра кои што беа засадени во Скопје. ...
сите 7 | | | прочитана: 544 | веќе видена

Додега над шест илјади граѓани се потпишаа на иницијативата од неколку невладини здруженија со која бараат подобри услови со кои би го олесниле животот на ...
сите 9 | | | прочитана: 1973 | веќе видена

Осумнаесеттото продолжение на конститутивната седница на Собранието тече во реплики на пратениците на ВМРО-ДПМНЕ на говорот на пратеникот Горан Манојловски и ...
сите 5 | | | прочитана: 232 | веќе видена

Гевгеличани уште еднаш порачаа дека не сакаат никакви платформи составени во туѓи држави, кои директно удираат по темелите за државата. Тие побараа итно да се ...
сите 6 | | | веќе видена

„Во Гевгелија во моментот се вршат детални геолошки истражувања, дадени се две концесии, односно, дозволи за истражување“, изјави универзитетската професорка ...
| | веќе видена

Во Валандово во завршна фаза е изградба на рудник, кој го гради компанијата Стардиџ, која е со седиште во Лондон. По референдумот во Гевгелија, граѓански ...
| | веќе видена

Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. АМСМ препорачува внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената ...
сите 25 | | | прочитана: 180 | веќе видена

По тридневното кампување во паркот Жена борец, родителите заедно со лицата со пречки во развојот почнаа собирање потписи за ревидирање на законите со кои се ...
сите 11 | | | прочитана: 185 | веќе видена

Пишува: Беса Арифи, Вонреден професор во Универзитетот на Југо-Источна Европа Неделата ми започнува со различни импресии кои се влечат од минатата. Граѓаните ...
| | прочитана: 4040 | веќе видена

Валандовчани тргнаа по стапките на гевгеличани. Граѓанското здружение „Спас за Валандово“ поведе иницијатива за распишување референдум на кој граѓаните ќе се ...
сите 195 | | | прочитана: 11953 | веќе видена

Queen Real Tribute

Queen Real Tribute Најголемиот Queen Real Tribute проект ќе одржи повеќе часовен концерт во клубот #Станица26 на 26.04.2017 со почеток во 20:00 часот. Бенд ...
 • Станица 26, Skopje
 • 20:00:00 , 26 Апр, 2017 до 00:30:00 , 27 Апр, 2017
 • Inovativa Group
 • 213 доаѓаат, 649 можеби
 • Славниот Фредерик Бегбеде во Скопје

  Фредерик Бегбеде – еден од најпознатите писатели во светот – гостин на ТРИ! Фредерик Бегбеде, еден од најпопуларните претставници на француската и европска ...
 • Public Room, Skopje
 • 19:30:00 , 29 Апр, 2017 до 01:00:00 , 30 Апр, 2017
 • Издавачки центар ТРИ
 • 283 доаѓаат, 400 можеби
 • Мајсторот и Маргарита

  Режисер: ИВАН ПОПОВСКИ Мајсторот — ДЕЈАН ЛИЛИЌ Маргарита — ДРАГАНА КОСТАДИНОВСКА Воланд/Афраниј — НИКОЛА РИСТАНОВСКИ Понтиј Пилат — ЈОРДАН ...
 • Македонски Народен Театар, Skopje
 • 17:00:00 , 29 Апр, 2017 до 22:00:00 , 29 Апр, 2017
 • Македонски Народен Театар
 • 46 доаѓаат, 232 можеби
 • Априлско искачување на Плат

  ДПС ТРАНСВЕРЗАЛЕЦ организира Априлско искачување на врвот Плат на 30 Април 2017 год. Врвот Плат се наоѓа на планината Шар Планина, висок е 2.398 метри ...
 • Планинарско Друштво Трансверзалец, Skopje
 • 06:30:00 , 30 Апр, 2017 до 19:00:00 , 30 Апр, 2017
 • Планинарско Друштво Трансверзалец
 • 37 доаѓаат, 262 можеби
 • Gorska On The Move - Бесплатно вежбање на отворено

  Покана до сите што го сакаат спортскиот начин на живот и се подготвени да направат позитивна промена кај себе. Пријавете го вашето БЕСПЛАТНО учество тука и ...
 • Терен на ФК. Работнички - Градски Парк, Скопје
 • 19:00:00 , 02 Мај, 2017 до 20:00:00 , 02 Мај, 2017
 • ГОРСКА вода
 • 717 доаѓаат, 189 можеби
 • Skopje Film Festival 2017

  Јубилејното 20-то издание на Скопје филм фестивал со богата програма од над 75 филмови, ќе се одржи од 20-28 април во салите на кино „Милениум“, кино „Фросина“ ...
 • 20:00:00 , 20 Апр, 2017 до 00:00:00 , 28 Апр, 2017
 • Skopje Film Festival
 • 322 доаѓаат, 511 можеби
 • Изложба на слики „Огнена земја“ од Емил Шулајковски

  Самостојната изложбата на слики „Огнена земја“ од академскиот сликар Емил Шулајковски ќе биде отворена на 20 април во 20 часот, во Културно-информативниот ...
 • Kulturno Informativen Centar - Kic, Skopje
 • 20:00:00 , 20 Апр, 2017 до 21:00:00 , 03 Мај, 2017
 • Paintings of Emil Shulajkovski
 • 110 доаѓаат, 202 можеби


 • На 26 Април