ВО ВЕЛЕШКО ДРВОКРАДЦИ ПРЕТЕПАА ПОЛИЦАЈЦИ Оливер Спасовски, министерот за внатрешни работи, рече дека дрвокрадците биле во голем број и мавале со дрва и камења ...
| | прочитана: 26289 | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ ИСПОРАЧА НЕКОЛКУ БАРАЊА ДО ВЛАСТА Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски вечерва на протестот изјави дека правдата во Македонија е нападната. ...
| | прочитана: 17123 | веќе видена

Изминативе три дена е зголемен процентот на позитивни случаи на Ковид-19 од вкупниот број на направени тестови. Според министерот за здравство Венко Филипче ...
сите 12 | | | прочитана: 10656 | веќе видена

ВО ЗЕМЈАВА ИМА СЛУЧАИ НА КОРОНАВИРУС „УВЕЗЕНИ“ ОД АЛБАНИЈА Министерот за здравство, Венко Филипче посочи дека анализата на дистрибуцијата на потврдените случаи ...
| | прочитана: 7277 | веќе видена

Вистинска семејна драма се случувала синоќа кај каменоломот Јаворица – Демир Капија кога едно лице мигрант барало помош од полицијата на Граничниот премин ...
сите 7 | | | прочитана: 6936 | веќе видена

Во основните училишта во Општина Гевгелија, според владината одлука, покрај учениците од прво до трето одделение, наставата со физичко присуство ќе ја следат и ...
сите 23 | | | прочитана: 5044 | веќе видена

Зголемениот број инфицирани од коронавирусот во последните две недели во гевгелиско за епидемиологот Сашо Олумчев од Подрачната единица на Центарот за јавно ...
сите 18 | | | прочитана: 2272 | веќе видена

Во Основниот кривичен суд во Скопје денеска треба да продолжи судењето за аферата за прислушувањето, познат во јавноста како „Тврдина-Таргет“. Тој е уште еден ...
| | прочитана: 1871 | веќе видена

Вкупно 28 лица од Бангладеш, Пакистан и Авганистан биле најдени како се кријат во две куќи во селата Лојане и Ваксинце вчера наутро, а газдите на домовите биле ...
сите 17 | | | прочитана: 1547 | веќе видена

ИНЦИДЕНТ СЕ СЛУЧИ ДЕНЕСКА ВО СТРУМИЦА Полицијата и јавното обвинителство го расчистуваат случајот со украдениот мртовец во Струмица. Пациентот на 49 годишна ...
| | прочитана: 946 | веќе видена

Кога ќе добиете демант од влада или институција пред да го објавите прилогот за кој никој освен вас немал информација, веднаш се појавува сомнежот дека сте ...
сите 9 | | | прочитана: 521 | веќе видена

Денешниот празник е органски поврзан со празникот од претходниот ден, со празникот на раѓањето на Богородица. Како и по сите поголеми празници, и по овој ...
сите 10 | | | прочитана: 521 | веќе видена

ПРОВОКАТИВНА ИЗЈАВА ОД КАРАКАЧАНОВ Нова провокација од бугарскиот вицепремиер Красимир Каракачанов. Тој за „ТВ Европа“ изјавил дека Бугарија ќе каже дека не е ...
| | прочитана: 501 | веќе видена

Од 2017 до 2020 година бројот на вработени во министерствата пораснал за три, а во општините за два проценти. Најголем скок на бројот на нововработени има во ...
сите 6 | | | прочитана: 296 | веќе видена

Изградена пруга кон Грција две години чека да биде тестирана и пуштена во употреба додека се ветува изградба на нова пруга кон Албанија. Ова ќе звучеше чудно, ...
сите 3 | | | прочитана: 285 | веќе видена

Домот на културата од Гевгелија, на платото пред селската црква во Богородица, посветена на Пресвета Богородица, синоќа организираше богата културно забавна ...
| | прочитана: 285 | веќе видена

Општина Битола денеска се приклуч кон глобалниот настан Race for the Cure – Macedonia, кој се одржува низ цела Европа, во поддршка на подигнувањето на свеста ...
сите 16 | | | прочитана: 257 | веќе видена

Битолски Пелистер патува во наредната фаза во Купот на Македонија, откако во рамки на првата рунда убедливо (4-0) славеше над најстариот македонски фудбалски ...
сите 4 | | | прочитана: 257 | веќе видена

next